понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne sztachety inaczej mówiąc wprost żywopłot

Żywe ogrodzenie czyli żywoplot


Płoty roślinne w większości wypadków pełnia funkcje ogrodzenia, chociaż często służą tez za ozdobę. Zwykle takie ogrodzenie z PCV buduje się w nasłonecznionych położeniach, w których w mgnieniu oka rosną i mocno gęstnieją. Dużo czaru maja także takie żywe ploty, które prowadza poprzez cieniste katy parku. Ciemna zieleń liści wraz z prześwitująca tu i ówdzie gmatwanina gałązek bądź kwiatami komponują zajmujące spojrzenie obrazy, zaś orzeźwiająca wilgotność, bijąca od pogrążonej w mroku ziemi , powoduje iż nawet krótki spacer nieopodal takiego ogrodzenia uspokaja i relaksuje.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, trzeba uwzględnić funkcje takiego parkanu, warunki jakie dominują w ogrodzie, również nasze upodobania a także czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o zwykłym pokroju same wzrastają, nierzadko również bujnie kwitną, ale chcą także sporo miejsca. Geometryczne względnie fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenie Winylowe mogą być bardzo wysmukłe, lecz należny je regularnie wycinać i raczej nie kwitną. Nie bez znaczenia są także koszty zakupu roślin na parkan.Jest wobec tego nad czym się zastanawiać, ponieważ takie ogrodzenie wyznacza się na jakiś czas, niekiedy nawet na pokolenia.


Najczęściej wystarczający jest żywy parkan o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr pospolity, niesłychanie modny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on wiele walorów:
•jest mało absorbujący,
•odpowiednio wytrzymuje susze,
•ekspresowo wzrasta,
•regularnie podcinany ślicznie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. na wybrzeżu, nie traci zima liści, a nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gąszcz jego witek stanowi niedostępny dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr można zastąpić irga lśniąca - jesienią wspaniale się przebarwia na rozmaite odcienie żółci, brązu oraz czerwieni. Godne polecenia są tez żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się pożytecznymi roślinami promujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej kształt wyłącznie od strony widocznej, oraz cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, by owocowały.


Nadzwyczaj wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenie z plastyku z łepety stanowi barierę nie do pokonania, a w razie potrzeby zacienia okoliczne budynki i ulice. Aby utworzyć taki parkan rośliny sadzimy wokół granic posesji. Jeśli mamy dużo miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo dostarcza orzechy. Gdy chcemy aby nasze żywe plot było bardzo wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego lub klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze jak rośliny nas przerosną, ich obcinanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий