пятница, 22 апреля 2016 г.

Mało co tak nie zaznaczy projektu trawnika czy tez kwiatów jak niskie żywe sztachety.

Ogromnie duże, albowiem ponad dwumetrowe plot stanowi barierę nie do pokonania , a w razie potrzeby zasłania pobliskie budynki a także ulice. Żeby otworzyć taki plot rośliny zasadzamy dookoła granic posesji. Jeśli mamy dosyć miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka ponadto rodzi orzeszki. Jeśli pragniemy aby nasze roślinne plot było niesłychanie strzeliste zaś przy okazji wąskie to w zacienionym miejscu można je ukształtować z limaku powszechnego, grabu powszechnego ewentualnie klonu polnego. Należy mieć na uwadze jednak, że w momencie gdy rośliny nas przerosną, ich redukowanie może być bardzo trudne.

Nic wyraźnie nie uwydatni krawędzi trawy lub kwiatów jak niskie żywe plot.

W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawnik, jak i rabaty nie zawsze chcą satysfakcjonująco rosnąc w wyznaczonych terenach, małe drzewa umieją utrzymać naturalne bogactwo w ryzach albo zasłonią gołe placki ziemi. Ślicznie przycięty niewielki żywopłot sam notabene robi za ozdobę ogródka. Na zielone parkany nadaje się porzeczka alpejska a także bukszpan. Na wiosnę tylko ploty formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, których się już nie redukuje), nie tak obficie jak na słońcu, lecz przecież w mrocznych zaułkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią zaś upiększają je zgrabne jabłuszka, które można wykorzystać na przetwory.

Niskie względnie strzeliste zielone ploty wolno otrzymać z drzew iglastych.

Na nieszczęście, krzewy z tej klasy mogą być dużo droższe aniżeli rośliny liściaste. Spośród nich najlepiej znosi miejsce zacienione cis pospolity. Często szeroko się rozrasta i należny go obcinać, aliści jego wersje Cis jest dozwolone pościć bez pomocy.Będzie w mgnieniu oka rósł a uratuje filarowy kształt.

O ile wasz zakamarek jest dosyć ciemny, należałoby aby zielony częstokół rozświetlić kolorowymi krostami. Poniektóre spośród cienioznośnych wariantów maja metamorfozy o jasnych względnie różnokolorowych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr oklepany Aureum zasną dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawdziwość ich jasne barwy są najbardziej nośnego w słońcu, przecież nawet w chłodu listowie ostają całkiem jasne, niemal oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий